logo
image 01
image 02
image 03
Søvej 20, 2880 Bagsværd
BAGSVÆRD - REGATTAKVARTERET

Markant stor palævilla i klassicistisk smuk arkitektur, opført i 1917 med facader i røde sten, hvidmalede sprodsede vinduer og manzardtag i nyere sortglaserede tegl, pragtfuld beliggende på en 2410 m² parklignende grund, direkte til malerisk kanal, stødende op til parken, på en fredelig lukket vej, der ender ved bagsværd sø, tæt ved Aldershvile Slotspark.

Villaen, der er gennemistandsat af nuværende ejer, indeholder 321 m² på en gang herskabelig og hyggelig bolig i 2 etager + 158 særdeles god og velindrettet kælder.

I stueplan, entre, gæstetoilet, imponerende stor sittinghall med dobbeltloftshøjde,  pejs og smuk trappe til 1. sal, herreværelse/stue, stor opholdsstue med pejs ensuite med stor spisestue, hvorfra der er udgang til en stor markiseoverdækket terrasse og et stort orangeri, stort spisekøkken med udgang til køkkentrappe, der forbinder husets 3 etager.

På 1. sal, stort soveværelse med udgang til altan, 3 værelser og 2 badeværelser. Fra 1. sal er der udsigt til Bagsværd sø. I kælderen stort badeværelse, hobbyrum, gildestue/alrum, samt disponible rum.

Desuden muret garage.

Villaen er overalt i særdeles god og indbydende stand med mange fascinerende detaljer, smukke parketgulve, stuklofter, paneler og fyldninger.

Haven er smukt anlagt, forhaven med præsentabel indkørsel med buede havemure og smedejernshavelåge, baghave med flere terrasser og gamle frugttræer.

Økonomi
Pris
26.000.000 kr.
Ejerudgifter pr. md.
17.389 kr.